Preloader

AB Göçmenlik Hizmetleri

Türkiye’deki gelirinize göre Almanya, Hollanda, Belçika, Estonya, Portekiz, Yunanistan ve Malta’da ikamet edebilirsiniz. Dijital Göçebe Vizesi ile Türkiye merkezli işinizi yürütmeye devam ederken ailenizle birlikte Avrupa’da ikamet edebilirsiniz.

Başvuru süreci, başvurduğunuz ülkeye ve genel koşullarına göre farklılık gösterebilir. Her ülke ve vize türü farklı bir gerekli evrak listesine tabidir. Her dosya ayrı ayrı ele alınmakta, nitelikleriniz ve beklentileriniz dikkate alınarak hangi vize türünün izleneceği belirlenmektedir.

Almanya'da Freelance Çalışanlar Vizesi

Mesleğiniz şayet, Alman makamları tarafından açıklanan listede yer alıyorsa, Almanya’da serbest meslek sahibi (‘freelancer’) olarak çalışabilirsiniz.

Bu şekilde çalışmak istiyorsanız, üstleneceğiniz projeleri finanse etmek için kendi sermayenizin olduğunu kanıtlamanız gerekir. Başvurmak için, bu işi kendi başınıza yapmaya yetkin olduğunuza dair çeşitli sertifika ve lisansları da sağlamalısınız. Ayrıca kendi emeklilik ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinizi de göstermelisiniz.

İlk başvuruda maksimum 3 yıllık vize verilir ve sonrasında iş fikriniz başarılı olmuşsa ve kendiniz ve aile üyeleriniz için tüm masrafları karşılayabildiğinizi kanıtlayabilirseniz oturum sürenizi uzatabilirsiniz.

Hollanda'da ECAA İş Vizesi

ECAA (Ankara Anlaşması olarak da bilinir) düzenlemelerine göre Hollanda’da şirket kurabilirsiniz. Bu vize prosedürü, İngiliz makamları tarafından uygulanandan türden daha farklıdır, çünkü bu anlaşmanın bir sonucu olarak diğer yabancıları içeren puan tabanlı sisteme Türk vatandaşları dahil değildir.

Hollanda’da Ankara Anlaşması kapsamında vize başvurusu yapabilmek için Hollanda’nın ekonomik çıkarlarına uyumlu bir iş fikrine sahip olmanız ve kurmak istediğiniz şirketin sürdürülebilirliği ile ilgili tüm detayları açıkladığınız bir iş planı yazmanız gerekir.

İlk vizenin verilmesini müteakip, Hollanda’da üç yıla kadar ikamet etme hakkınız olacak ve bu süre boyunca istediğiniz işte de çalışabilirsiniz. Daha sonra ikamet sürenizi iki yıl uzatabilir, beşinci yılın sonunda vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

Bu başvuru türü 21 yaş altı çocuklar dahil tüm aile bireylerini kapsamaktadır. Şirket tescili için minimum yatırım şartı aranmamakla birlikte, süre içerisinde şirketin temel giderlerine yetecek miktarda miktarı yatırım olarak göstermeniz gerekmektedir.

Belçika'da Profesyonel Kart

Belçika’da kendi işinin sahibi olarak çalışmak isteyen AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının ‘profesyonel kart’ olarak bilinen bir izne sahip olmaları beklenmektedir. Bu bağlamda, söz konusu işletme, Belçika’da şahsen veya bir dernek veya şirket aracılığıyla gerçekleşen çalışmaları ifade eder. Profesyonel karta hak kazanmak için, Belçika’nın ekonomik çıkarlarına en iyi şekilde hizmet eden ve ideal olarak yeni işler yaratma ve ülkenin finansal birikimine katkıda bulunma potansiyeline sahip bir sektöre yatırım yapmalısınız. Bu nedenle, bu uygulamaya girmeden önceki ilk aşama, pazar araştırması ve finansal analiz yapmak olup projenin ayrıntılı bir açıklamasını sunabilmeniz için potansiyel iş ortaklarıyla iletişime geçmektir. Bu karta başvurmak için önceden Belçika’da ikamet etme şartı yoktur. Ancak, Belçika’da ikamet etmiyorsanız, profesyonel kart başvurusu ile bir oturma izni başvurusu yapmanız gerekir.

Başvuru yapıldıktan sonra yaklaşık 3-4 ay içerisinde başvuru sonuçlandırılır.

İlk başvuruda size 1 yıllık veya 2 yıllık oturma izni verilecek olup ardından bunu 3 yıl süreyle uzatabilirsiniz. Belçika vatandaşlığına başvurmak için en az beş yıl Belçika’da ikamet etmeli, entegrasyon kursuna gitmeli ve Belçika yasaları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Estonya'da Start-up Vizesi

Start-up ​​vizesi kapsamında Estonya’da minimum €16.000 sermaye ile bir şirket kurabilirsiniz. Başvurunun ilk aşaması olarak, Bakanlığın Start-up ​​Komitesine sunacağınız bir iş planınız olmalıdır. İş planı onaylanırsa, verecekleri kodu kullanarak vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu anlamda, onayla ilgili prosedürleri açısından İngiltere’deki Start-up ​​​​Vizesi sürecine benzemektedir.

İlk başvurudan sonra 12 aylık, ikinci başvuru sonucunda 5 yıllık vizeye sahip olabilirsiniz.

Estonya'da Dijital Göçebe Vizesi

Dijital göçebe, bir ülkedeki bir şirket için uzaktan çalışan, ancak fiziksel olarak başka bir ülkede yaşayan, konumundan bağımsız bir kişiyi ifade eder. Bu, Dijital Göçebe Vizesi ile başka bir ülkede bulunan bir şirkette çalışırken Estonya’da yaşayabileceğiniz anlamına gelir. Bunun için aylık en az €3504 gelirinizin olduğunu ve işinizi uzaktan yapabileceğinizi kanıtlamak suretiyle bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Hizmet alanları veya belirli bir iş pozisyonu ile ilgili herhangi bir kriter yoktur. Çalışan veya şirket sahibi olmanız bu vize türü kapsamında herhangi bir fark yaratmamaktadır.

İlk başvuruda size daha sonra uzatılabilecek 1 yıllık vize verilmektedir. Başvurular yalnızca 30 gün içinde incelenir.

Avrupa’daki diğer ülkeler (örneğin İspanya), Dijital Göçebe Vizesi ile ikamet etme fırsatı sunmaktadır. Ancak, bununla birlikte, İspanya’nın resmi olarak kayıt yaptırmak zorunda kalmadan sadece altı aydan az bir süre için ülkede ikamet etmesine izin verdiği gerçeği göz önüne alındığında, bu ülkelerde koşullar daha sıkıdır.

Portekiz’de Pasif Gelir (D7) Vizesi

‘D7’ olarak da bilinen Pasif Gelir Vizesi, emekli maaşı, kira, temettü veya herhangi bir yatırım gelirinden makul ve düzenli bir pasif gelire sahip oldukları sürece emekliler de dahil olmak üzere kişilere oturma hakkı sağlar. Asgari gelir gereksinimleri, asıl başvuru sahibinin Portekiz’e yerleşirken yanına almak istediği bağımlı kişilerin sayısına göre farklılık gösterir. Örneğin, ana başvurucuların yıllık geliri €7.620, ana başvurucunun eşi veya ebeveynlerinin yıllık €3.810 ve bakmakla yükümlü olduğu çocukların kişi başına yıllık €2.292 geliri olması beklenmektedir. Bu tutarların zaman içinde değişebileceğini lütfen unutmayın. Ancak nihayetinde, bir Portekiz banka hesabında yıllık asgari tutarları bulundurduğunuzu kanıtlamalısınız. Çoğu ülkenin aksine, ‘bağımlı’, Portekiz makamlarına göre daha geniş bir kitleyi ifade eder. Bu demektir ki, ana başvurucu aynı zamanda bağımlı ebeveynlerini ve yasal olarak kendi himayesinde olan küçük kardeşlerini de yanına alabilmektedir.

İlk başvuruda 2 yıllık oturma izni aldıktan sonra oturumunuzu 3 yıl süreyle uzatabilirsiniz. Ancak vizenizi uzatabilmek için Portekiz’de en az altı ardışık ay veya ardışık olmayan sekiz ay geçirmeniz gerekir.

Portekiz'de Altın Oturma İzni

Portekiz Altın Vize programı, AB üyesi olmayan vatandaşlar için tasarlanmış yatırım yoluyla oturma izni programıdır. Bu programın avantajı, oturma izninizi korumak için Portekiz’e taşınmanız gerekmemesidir. Yılda ortalama yedi gün ülkede kalmanız yeterli olacaktır. Diğer Avrupa ülkelerindeki vatandaşlığa başvurma işlemleri için gereken süreler göz önünde bulundurulduğunda, Portekiz’in 5 yıllık oturma iznine sahip kişilere 5 yıllık sürenin sonunda Portekiz vatandaşlığına başvurma imkanı vermesi bu programı ayrıcalıklı kılmaktadır.

Yatırım programı yoluyla Portekiz’de ikamet etmenin çeşitli yöntemleri şu şekildedir:

(1) Sermaye transferi: Portekiz banka hesabına en az €1.000.000 sermaye transferini veya kamunun araştırma faaliyetlerine €350.000 değerinde yatırım veya özel kuruluşlar, sanatsal üretim veya kültürel mirası desteklemek için €250.000 veya yatırım fonları veya risk sermayesi fonları için €350.000’lik miktarda yatırım gerçekleştirmek.

(2) Gayrimenkul edinimi: Asgari €500.000 değerinde bir gayrimenkul edinimi veya 30 yıldan eski mülklerin yenilenmesi için minimum €350.000 değerinde emlak alımı gerçekleştirmek.

(3) İşletme: En az on yeni iş yaratılması veya üç yıllık süre dahilinde en az beş kalıcı iş yaratan ve sürdüren Portekiz’e kayıtlı €350.000 sermayeli bir şirket kuruluşu gerçekleştirmek.

Yunanistan'da Altın Oturma İzni

Bu programda, en popüler olanı €250.000 değerinde gayrimenkul mülk edinimi olan çok çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bir otel veya turizm merkezi ile en az on yıllık süreli bir kira sözleşmesi imzalayarak, Yunanistan’da kayıtlı şirketlerden birine €400.000 sermaye yatırarak ve €400.000 banka yatırımı yaparak da bu oturma izninden yararlanabilirsiniz. Asgari yatırım gereksinimlerinin diğer AB ülkelerindekine nazaran daha az olması göz önüne alındığında, bu program AB vatandaşı olmayanlar için en avantajlı olanlardan biridir.

Bu vizeden eşiniz dahil aile fertleriniz ve 21 yaşını doldurmamış tüm bekar çocuklarınız ile yararlanabilirsiniz. 21 yaşını doldurmuş 24 yaşını doldurmamış çocuğunuz varsa (öğrenci olmaları şartıyla) onlar da bu vizeden yararlanabilirler.

İlk başvuruda 5 yıllık verilen vizeyi uzatmak için minimum kalış süresi şartı yoktur ve ikametinizin yedinci yılının sonunda Yunan vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Malta'da Yatırım Yoluyla Vatandaşlık

Malta’da yatırım yoluyla vatandaşlığa ulaşmanın iki yolu vardır. Malta’da 36 ay ikamet ettikten sonra en az €600.000 yatırım yaparsanız veya ülkede 12 ay ikamet ettikten sonra kayıtlı bir sivil toplum kuruluşuna €10.000 değerinde bağışa ek olarak €750.000 tutarında bir yatırım yaparsanız vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Alternatif olarak, Malta’da en az €700.000 değerinde bir konut mülkü satın alırsanız ve en az beş yıl boyunca elinizde tutarsanız veya yıllık kira değeri €16.000 üzerinde olan bir konut mülkü kiralarsanız, Malta’da vatandaşlık başvurusunda bulunmaya hak kazanırsınız. Buradaki önemli nokta, bu mülkü beş yıl boyunca satmamanız veya devretmemeniz gerektiğidir.

Sonunda, hak kazanırsanız, bu program size ve ailenize AB’de yaşama, çalışma veya okuma hakkı sağlayacaktır. Ek olarak, Malta’daki devlet okullarına ve üniversitelere ve ayrıca sağlık sigortası ve vergilerle finanse edilen yüksek dereceli sağlık sistemine ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Mesleğiniz şayet, Alman makamları tarafından açıklanan listede yer alıyorsa, Almanya’da serbest meslek sahibi (‘freelancer’) olarak çalışabilirsiniz.

Bu şekilde çalışmak istiyorsanız, üstleneceğiniz projeleri finanse etmek için kendi sermayenizin olduğunu kanıtlamanız gerekir. Başvurmak için, bu işi kendi başınıza yapmaya yetkin olduğunuza dair çeşitli sertifika ve lisansları da sağlamalısınız. Ayrıca kendi emeklilik ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinizi de göstermelisiniz.

İlk başvuruda maksimum 3 yıllık vize verilir ve sonrasında iş fikriniz başarılı olmuşsa ve kendiniz ve aile üyeleriniz için tüm masrafları karşılayabildiğinizi kanıtlayabilirseniz oturum sürenizi uzatabilirsiniz.

Bu programda, en popüler olanı €250.000 değerinde gayrimenkul mülk edinimi olan çok çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bir otel veya turizm merkezi ile en az on yıllık süreli bir kira sözleşmesi imzalayarak, Yunanistan’da kayıtlı şirketlerden birine €400.000 sermaye yatırarak ve €400.000 banka yatırımı yaparak da bu oturma izninden yararlanabilirsiniz. Asgari yatırım gereksinimlerinin diğer AB ülkelerindekine nazaran daha az olması göz önüne alındığında, bu program AB vatandaşı olmayanlar için en avantajlı olanlardan biridir.

Bu vizeden eşiniz dahil aile fertleriniz ve 21 yaşını doldurmamış tüm bekar çocuklarınız ile yararlanabilirsiniz. 21 yaşını doldurmuş 24 yaşını doldurmamış çocuğunuz varsa (öğrenci olmaları şartıyla) onlar da bu vizeden yararlanabilirler.

İlk başvuruda 5 yıllık verilen vizeyi uzatmak için minimum kalış süresi şartı yoktur ve ikametinizin yedinci yılının sonunda Yunan vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Malta’da yatırım yoluyla vatandaşlığa ulaşmanın iki yolu vardır. Malta’da 36 ay ikamet ettikten sonra en az €600.000 yatırım yaparsanız veya ülkede 12 ay ikamet ettikten sonra kayıtlı bir sivil toplum kuruluşuna €10.000 değerinde bağışa ek olarak €750.000 tutarında bir yatırım yaparsanız vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Alternatif olarak, Malta’da en az €700.000 değerinde bir konut mülkü satın alırsanız ve en az beş yıl boyunca elinizde tutarsanız veya yıllık kira değeri €16.000 üzerinde olan bir konut mülkü kiralarsanız, Malta’da vatandaşlık başvurusunda bulunmaya hak kazanırsınız. Buradaki önemli nokta, bu mülkü beş yıl boyunca satmamanız veya devretmemeniz gerektiğidir.

Sonunda, hak kazanırsanız, bu program size ve ailenize AB’de yaşama, çalışma veya okuma hakkı sağlayacaktır. Ek olarak, Malta’daki devlet okullarına ve üniversitelere ve ayrıca sağlık sigortası ve vergilerle finanse edilen yüksek dereceli sağlık sistemine ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Do you need legal consultation?

Contact
Request Form
close slider