Preloader

Çalışma Vizeleri

Nitelikli İşçi Vizesi

1 Aralık 2020’den bu yana, bu vize Tier 2 (Genel) çalışma vizesinin yerini almıştır. Bu izin, uygun başvuru sahiplerinin onaylanmış bir sponsor/işveren ile uygun bir iş yapmak için Birleşik Krallık’ta kalmalarına izin verir. Nitelikli İşçi Vizesine başvurmak için geçerli bir sponsor lisansına sahip bir Birleşik Krallık işvereninden bir iş teklifine ve sponsorluk sertifikasına sahip olmanız gerekir. Uygun meslekler listesinde yer alan bir işi yapmanız ve yaptığınız işin türüne göre asgari maaş almanız gerekir. İngilizce konuşabilmeniz, okuyabilmeniz, yazabilmeniz ve anlayabilmeniz beklenmektedir. Kısıtlamalarla ek olarak yarı zamanlı çalışma, gönüllü çalışma ve eğitim alma hakkınız vardır. Eşiniz/partneriniz ve çocuklarınız bağımlı kişiler olarak Birleşik Krallık’ta size katılabilir veya sizinle kalabilir. Genel olarak, belirli kısıtlamalara tabi olarak Birleşik Krallık’ta çalışabilir ve eğitim görebilirler.

İngiltere’de çalışmaya başlayacağınız günden 3 ay öncesine kadar vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu tarih, sponsorluk sertifikanızda listelenmiştir. Başvurunuzun bir parçası olarak, kimliğinizi kanıtlamanız ve belgelerinizi sağlamanız gerekecektir. Başvurunuzu tamamladığınızda, genellikle Birleşik Krallık dışından başvuruyorsanız 3 hafta, Birleşik Krallık sınırları içerisinden başvuruyorsanız 8 hafta içinde vizenizle ilgili bir karar alırsınız.

Nitelikli İşçi göçmeni olarak, İngiltere’de beş yıl sürekli ikamet ettikten sonra süresiz oturma iznine başvurabilirsiniz.

Sağlık ve Bakım Çalışanı Vizesi

Nitelikli İşçi Vizesinden ayrılmak suretiyle yeni bir vize türü olarak yürürlüğe giren Sağlık ve Bakım Çalışanı Vizesi doğrudan sağlık sektörü çalışanlarına yöneliktir. Sağlık sektörü çalışanlarının çalışma izni prosedürleri bu bağlamda bu vize altından yürütülmekte olup Birleşik Krallık’taki bir işverenden iş teklifi alan kişiler bu doğrultuda Sağlık ve Bakım Çalışanı Vizesine başvurabilirler.

Vize sahipleri aynı zamanda bağımlı kişi olarak eşleri ve 18 yaşından küçük tüm çocuklarını yanlarında götürebilmektedir ve oturum hakkından onlar da yararlanmaktadır.

Sağlık ve Bakım Çalışanı Vizesi sahipleri Nitelikli İşçi Vizesi sahiplerinden farklı olarak IHS adı verilen ayrıca bir sağlık sigortası yaptırmalarına gerek kalmaksızın sağlık sisteminden yararlanabilirler.

Vize sahipleri 5 yıla kadar oturum alabilmektedir ve 5 yıllık sürenin ardından süresiz oturma iznine başvurmaya hak kazanırlar.

Temporary Worker Visa

The Innovator Visa allows an applicant to set up and run an innovative business in the UK. In order to be successful, the business must be different from anything else on the market. This category does not allow you to join a business that is already trading. The business plan must be innovative and viable.

If you already hold a start-up visa, you can also switch to this category in order to extend your leave and continue to trade in the UK. After completing 3 years under this category, you may be eligible to apply for permanent residence.

The application fee of this visa will be automatically reduced by £55 if you are a national of Turkey, Austria, Belgium, Croatia, Republic of Cyprus, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Luxembourg, Malta, Netherlands, North Macedonia, Norway, Poland, Portugal, Slovakia, Spain or Sweden.

Under this category you can set up a business or several businesses. However, you cannot be employed by another business. In order to be eligible for this visa, you also need to prove that you can read, write, speak and understand English to a level B2 CEFR. Please contact us if you need further information

Yaratıcı ve Sportif faaliyetler Vizesi; Bu kategori, sanat/medya ve spor endüstrisinde çalışan kişileri kapsar, örneğin oyuncular, dansçılar, film ekibi üyeleri, müzisyenler, sporcular vb.

Hayır Kurumları Çalışanları Vizesi; Bu kategori, bir hayır kurumu için gönüllü işler yapmak isteyen kişiler içindir.

Din Görevlisi Vizesi; Bu kategori, dini bir maksatla çalışmak isteyen kişileri kapsar.

Devlet Tarafından Yetkilendirilmiş Kişi Vizesi; Bu kategori, Birleşik Krallık’a kısa bir süreliğine iş deneyimi veya eğitimi, dil programı, hükümet onaylı araştırma veya burs programları için gelmek isteyen kişiler içindir.

Uluslararası Sözleşmeli Çalışan Vizesi; Bu kategori, Birleşik Krallık’tayken uluslararası hukuk veya antlaşma kapsamındaki işleri yapmak üzere sözleşmeli gelmek isteyen kişiler içindir. Örneğin, yabancı bir hükümet için veya diplomatik bir düzeyde özel hizmet için çalışacak veya sözleşmeli bir hizmet tedarikçisi veya bağımsız bir profesyonel olarak sözleşmeli bir hizmet sunacak kişiler vb.

Mevsimlik İşçiler Vizesi; Bu kategori, çiftlik işi yapmak için 6 aya kadar İngiltere’ye gelmek isteyenler içindir.

Youth Mobility Scheme; This category allows people from Australia, Canada, Japan, Monaco, New Zealand, Hong Kong, Republic of Korea and Taiwan, as well as British Overseas Territories Citizens or British Nationals (overseas) who are aged 18-30 ang have £2,530 in savings to experience life in the UK for a period of up to two years.

Küresel Yetenek Vizesi

Küresel Yetenek Vizesi, önceki Kademe 1 (Olağanüstü Yetenek) vizelerinin yeni ismidir. Birleşik Krallık’ta çalışmak isteyen dijital teknoloji sektöründeki “umut verici” ve “yetenekli” bireyler için İçişleri Bakanlığı tarafından 30 Ocak 2021’de tanıtıldı. Puan Tabanlı Sistemle ilgili değildir veya buna dahil değildir, bu nedenle başvuru sahiplerinin Global Talent vizesine hak kazanmak için gerekli puanları almaları gerekmeyecektir. Fintech, AI, siber güvenlik vb. dijital teknoloji sektöründe lider veya potansiyel bir lider iseniz, Global Talent vizesine hak kazanırsınız. Ne yazık ki, bu vize spor profesyonellerini kapsamamaktadır.

Küresel Yetenek Vizesi, Birleşik Krallık’ta kalış sürenizi 5 yıla kadar seçmenize, bir şirketin çalışanı veya yöneticisi olmanıza veya hatta kendi işinizi kurmanıza olanak tanır. Geçmişiniz gelecek vaat etmek veya yetenekli olarak kabul edilmek için yeterli olduğu sürece, Küresel Yetenek Vizesine başvurmak için bir iş teklifine ihtiyacınız yoktur. Uygun sektörlerin teknik veya organizasyonel (iş) tarafında çalışmış ve eğitiminizi tamamlamış olabilirsiniz. Home Office UKVI tarafından yayınlanan uygun dijital teknoloji rollerinin bir listesi bulunmaktadır.

Bu vize türü, ilgili bir şirkette çalışan ya da yönetici olarak çalışmanıza veya kendi şirketinizi kurmanıza izin verir. Uzmanlığınız teknik alanda da olsa organizasyonel alanda da olsa ilgili uzmanlığınız olması yeterlidir. Uygun dijital teknoloji alanları, Home Office UKVI’nın yayınladığı listelerde bulunmaktadır. Özel yetenek vizesi için üretiminizi veya lider adaylığınızı elde etmeniz gerekir. Yapılan başvurular 5 ila 8 hafta içinde açıklanır. Ancak eğer geçmişinizde Home Office UKVI’ın kabul ettiği şirketlerden biri mevcutsa bu süre fast-track vasıtasıyla 3 hafta içinde sonuçlanacaktır. Aile bireylerini alman gerekenleri karşılama boyutuna sahip olarak alabilir ve Birleşik Krallık’a gelebilirler. Aile üyeleriniz gerekli şartları karşıladıkları takdirde size bağımlı olarak vize alabilir ve Birleşik Krallık’a gelebilirler.

Do you need legal consultation?

Contact
Request Form
close slider