Preloader

Ankara Antlaşması’yla nasıl başvuru yapabilirim?

31 Aralık 2020’den itibaren Birleşik Krallık için Ankara Antlaşması başvurusu yapmak mümkün değildir. Eğer öncesinde Ankara Antlaşması ile ECAA başvurunuzu gerçekleştirdiyseniz, mevcut vizenizi uzatmak mümkün. Uygunluğunuza ve planlarınıza göre bunun yerine başvurabileceğiniz çeşitli

Mevcut oturumumu nasıl uzatabilirim?

Eğer hali hazırda mevcut bir oturumunuz varsa Home Office UKVI’a uzatma başvurusu yapmalısınız. Vizeniz bitmeden önce başvurunuzu mutlaka gerçekleştirmiş olmanız önemli. Home Office UKVI, gerekli koşulları sağladığınıza kanaat getirirse oturumunuz uzatılacaktır.

Vizem / oturumum kısa süre sonra bitecek. Ne zaman uzatma başvurusu yapmalıyım?

Eğer mevcut oturum vizeniz yakın zamanda sona erecekse, vizeniz bitmeden önceki 28 gün içinde başvurunuzu yapmış olmanız gerekiyor.

Kalıcı oturum (Indefinite Leave to Remain-ILR) için nasıl başvuru yapmam gerekiyor?

Gerekli şartları sağladığınızdan eminseniz, Home Office UKVI’a uzatma başvurunuzu yapabilirsiniz. Neredeyse bütün süreli oturumlar, gerekli şartlar sağlandığında size kalıcı oturum hakkı tanıyabilir. Eğer siz veya aile üyelerinizden biri EEA ülkesi vatandaşıysa, kalıcı oturum için zaten hakkınız olacaktır.

Ailemi Birleşik Krallık’a getirebilir miyim?

Partneriniz/eşiniz ve 21 yaşından küçük tüm çocuklarınızı ECAA kapsamında Birleşik Krallık’a yanınıza getirebilirsiniz. Ancak diğer vize türlerinde bağımlı olan kişiler partneriniz/eşiniz ve 18 yaşından küçük tüm çocuklarınızdır. Bu bağlamda bazı istisnalar 18 yaşından büyük ancak 21 yaşından küçük olan çocuklarınızda ‘öğrenci’ olmaları koşuluyla gerçekleştirilebilir.

Vize başvurum reddedildi. Şimdi ne yapmalıyım?

Vize başvurunuz Home Office UKVI tarafından reddedildiyse, red sebebine göre Administrative Review isteyebilirsiniz. Eğer vizenizin haksız yere reddedildiğini düşünüyorsanız dosyanızla ilgili dava sürecini başlatabilirsiniz.

Birleşik Krallık’ta gayrimenkul satın alabilir miyim?

Birleşik Krallık’ta gayrimenkul satın almanızı engelleyecek herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak, Birleşik Krallık’ta gayrimenkul satın almayı düşünüyorsanız size uygun olabilecek çeşitli seçenekler mevcut.

İşimde uzman biriyim. Birleşik Krallık’a taşınmak ve orada çalışmak istiyorum. Bu mümkün mü?

31 Aralık 2020 öncesi geçerli olan Tier 2 vize “Skilled Worker” (Nitelikli Çalışan) vizesiyle değiştirildi. Home Office UKVI’ın yayınladığı listede uzmanlık alanınız mevcutsa ve Birleşik Krallık’ta size sponsor olabilecek bir şirketle anlaştıysanız bu vize türüne başvuru yapabilirsiniz.

Global Talent vizesine başvurmak istiyorum. Gerekli şartlar neler?

Dijital teknoloji alanında yetkin biriyseniz Global Talent vizesine kabul alabilirsiniz. Bu vize türü sizin nasıl çalışmanız gerektiğini kısıtlamaz. Kendi işinizi de kurabilirsiniz, bir şirkette çalışan veya yönetici olarak başvuru yapabilirsiniz. Maaş olarak bir sınır alt sınırı olmayan bu vize türü için en önemli etken alanınızla ilgili geçmiş çalışmalarınız ve eğitimleriniz.

Birleşik Krallık’ta iş kurmak istiyorum. Girişimci vizesine nasıl başvurmalıyım?

Tier 1 (Girişimci) vizesine başvuru yapmak 31 Aralık 2020 itibariyle artık mümkün değil. Daha önce bir başvuru yaptıysanız veya Birleşik Krallık’ta Tier 1 ile bulunuyorsanız bu vizeyi uzatmanızda herhangi bir problem olmayacaktır. Ancak, Birleşik Krallık’ta kendi işinizi kurmak istiyorsanız, Innovator veya Start-up vizesi buna imkan sağlayacaktır. Start-up vizesi için yenilikçi bir fikriniz olmalı ve bu fikir Birleşik Krallık’taki bir yüksek okul veya bir şirket tarafından destekleniyor olmalı. Innovator vizesi içinse gelecek vaad ettiğini düşündüğünüz fikriniz hali hazırda yapılmıyor olmalı ve piyasadaki biricikliğine dikkat edilmeli. Innovator vizesi başvurunuzda İngilizce bilginizi de kanıtlayabiliyor olmanız gerekli.

Do you need legal consultation?

Contact
Request Form
close slider